Warsztaty dla osób prowadzących zajęcia na szkoleniach specjalistycznych w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego oraz przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 04 marzec 2025 20:41
- Odsłony: 610
W dniach 27-28 lutego 2025 roku na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się: „Warsztaty metodyczne dla osób prowadzących zajęcia na szkoleniach specjalistycznych w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego oraz przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym”.
Celem warsztatów było przygotowanie kadry dydaktycznej w zakresie organizacji i metodyki realizacji szkoleń specjalistycznych oraz wskazanie odpowiedniej ścieżki metodycznej podczas prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z uwzględnieniem atrakcyjnych form i metod w procesie nauczania.
Adresatami warsztatów były osoby przewidziane do prowadzenia zajęć na szkoleniach specjalistycznych w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego oraz przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym.
W warsztatach uczestniczyło 99 funkcjonariuszy Komend Wojewódzkich i Miejskich PSP, Ośrodków Szkolenia oraz Szkół PSP.
Prowadzącymi warsztaty byli: Pani metodyk mgr Agnieszka Perczak - przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz specjaliści dziedzinowi i wykładowcy Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie: st. kpt. Artur Wydra, mł. bryg. Piotr Ujma, kpt. Ariel Włodarczyk i st. bryg. Zdzisław Kołbasiuk.
Program warsztatów obejmował następujące zagadnienia:
- Metodyczne podstawy prowadzenia zajęć dydaktycznych.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematów: „Środki ochrony indywidualnej ratownika” i „Dekontaminacja”.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematów: „Pomiary” i „Elementy taktyki w działaniach ratownictwa chemicznego i ekologicznego”.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematów: „Chemia materiałów niebezpiecznych”, „Zbiorniki i opakowania”.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematu: „Techniki kontrolowania substancji niebezpiecznych”. Propozycja stanowisk poligonowych w obszarze szkolenia.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematu: „Techniki przemieszczania materiałów niebezpiecznych”. Propozycja stanowisk poligonowych w obszarze szkolenia.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematów: „Rozpoznanie zagrożeń CBRNE” i „Pobór i analiza próbek”.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematów: „Materiały wybuchowe” i „Urządzenia wybuchowe”.
- Metodyka i organizacja prowadzenia zajęć z tematu: „Działania ratownicze podczas zdarzeń o charakterze CBRNE”.
- Zasady nadzoru dydaktycznego w zakresie szkoleń specjalistycznych CHEKO, CBRNE.
- Metodyka przygotowania ćwiczeń, wyposażenie, dobór sprzętu i stanowisk poligonowych.
Warsztaty miały charakter teoretyczno-poznawczy, wskazujący metodyczne ścieżki procesu nauczania, postępowania podczas prowadzenia zajęć i sposobów efektywnej realizacji treści programowych. Warsztaty miały również na celu określenie warunków i efektów skutecznego nauczania, zastosowania odpowiednich metod i środków dydaktycznych oraz doboru właściwych technik komunikacji.
Zaświadczenia uczestnikom warsztatów wręczył Zastępca Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. dr Damian Hajdas.