Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 04 marzec 2020 10:20
- Odsłony: 4663
Bieg Tropem Wilczym na stałe wpisał się do sportowego kalendarza w wielu miastach całej Polski.
Kadeci Centralnej Szkoły odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w biegu organizowanym w Myszkowie, gdzie w południe 1 marca 2020 r. odbyła się VIII edycja Biegu Tropem Wilczym, upamiętniającego "Żołnierzy Wyklętych" – walczących w oddziałach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, w latach 1944 – 1963.
Symboliczny bieg Tropem Wilczym zgromadził na starcie prawie 500 osób, w różnym przedziale wiekowym od tych najmłodszych do najstarszych. Byli to mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz całe rodziny pokonali dystans 1963 m upamiętniając w ten sposób Żołnierzy Wyklętych i propagując wiedzę o powojennej historii naszego kraju. Dystans 1963 metrów jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Patronat nad tym wydarzeniem objęła Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, która przez organizację i osobisty udział podkreślała, że takie inicjatywy pozwalają budować świadomość historyczną Polaków. W wydarzeniu brało udział 30 kadetów z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie (z kompanii I i II).
Na wywróżenie zasługują, ci którzy w generalnej klasyfikacji usytuowali się na czołowych miejscach:
- kdt Mateusz Zalewski z kompani II – zajął 2 miejsce,
- kdt Damian Włodarczyk z kompani I - zajął 3 miejsce.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i drobne upominki. Na zakończenie całego wydarzenia odbył się koncert Tadka Polkowskiego, rapera, który w swoich utworach odnosi się do wydarzeń historycznych i wartości patriotycznych polski powojennej.
Wszystkim uczestnikom biegu oraz osobom pomagającym w organizacji należą się słowa podziękowania. Musimy pamiętać, że Bieg Wilczym Tropem ma szczególne znaczenie historyczne, dlatego też należy propagować i zachęcać szczególnie młode pokolenie Polaków do upamiętniania ważnych wydarzeń i głoszenia prawdy o nich. Chwała i cześć bohaterom.
Tekst: CS PSP
Zdjęcia: Pan Mariusz Knieja