Szkolenie strażaków z Ukrainy tura I - Polska Pomoc 2012
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 27 styczeń 2017 11:43
- Odsłony: 19381
Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej rozpoczyna realizację projektu pt. „Zasady organizacji dekontaminacji całkowitej wynikające z zagrożeń chemiczno – ekologicznych przy zdarzeniach masowych”. Projekt jest realizowany w ramach Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej na lata 2012 – 2015 wdrażanego przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt będzie realizowany modułowo, w każdym z dwóch modułów zostanie przeszkolonych 20 przedstawicieli ukraińskiej straży pożarnej z Lwowskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności.
Szkolenia odbędą się od 3 do 14 września 2012 roku oraz od 8 do 19 kwietnia 2013 roku.
W dniach od 3 do 13 września 2012 r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 20 ratowników z Ukrainy reprezentujących Lwowski Państwowy Uniwersytet Ochrony Życia. Było to kolejne z zaplanowanego cyklu szkoleń w ramach programu Polskiej Pomocy - finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych nt. „ Zasady organizacji dekontaminacji całkowitej wynikające z zagrożeń chemiczno – ekologicznych przy zdarzeniach masowych ”.
Projekt zrealizowany w Centralnej Szkole PSP, przyczynił się do wzrostu kompetencji służb publicznych Ukrainy, a tym samym pozwoli na podniesienie efektywności wykonywanych zadań , poprawę bezpieczeństwa oraz stanu środowiska naturalnego. Zakres szkolenia został uzgodniony z partnerem z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. Zajęcia prowadzone były na poligonie szkolnym, w nowoczesnych salach wykładowych oraz pracowniach praktycznych i laboratoriach.
Projekt jest kontynuacją zapoczątkowanej w roku 2010 współpracy w ramach której przeszkolono po 30 ratowników z Ukrainy i Gruzji w zakresie ratownictwa technicznego. Szkolenia w roku bieżącym adresowane są do ratowników z Ukrainy, Mołdawii.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował między innymi :
- parametry fizykochemiczne, toksyczne , pożarowe i wybuchowe niebezpiecznych związków chemicznych,
- zagrożenia chemiczne w czasie imprez masowych,
- rozpoznawanie zagrożeń – oznakowanie niebezpiecznych materiałów chemicznych w transporcie, magazynowaniu i obrocie,
- taktyka w ratownictwie chemicznym,
- sprzęt uszczelniający, armatura pompowa,
- odzież oraz sprzęt ochrony osobistej ratownika,
- alarmowanie, ostrzeganie i ewakuacja przy zdarzeniach związanych z rozprzestrzeniającą się chmurą toksyczną,
- ćwiczenia w komorze dymowej,
- organizacja dekontaminacji wstępnej w KSRG,
- organizacja dekontaminacji ostatecznej,
- budowa zestawu namiotów do dekontaminacji ostatecznej,
- zastosowanie sprzętu medycznego w działaniach ratowniczo – gaśniczych.
Projekt „Polska Pomoc 2012”, którą Centralna Szkoła PSP realizuje przy pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, to nie tylko szkolenie. Jest to również pomoc sprzętowa. Ratownicy z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Ochrony Życia wrócą do kraju z następującym wyposażeniem:
- ubraniami i obuwiem specjalnym,
- zestawami ratownictwa medycznego PSP R1,
- pompą do substancji niebezpiecznych,
- pneumatycznym zestawem ratowniczym,
- zestawem hydraulicznym do ratownictwa technicznego,
- zestawami dekontaminacyjnymi.
Uczestnicy szkolenia oprócz zajęć w CS PSP mieli okazję zapoznania się z funkcjonowaniem chemicznej jednostki ratowniczo – gaśniczej w Katowicach – Piotrowicach Specyfikę tej jednostki przybliżył asp. sztab. Krzysztof Siwicki.
Odwiedzenie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu, który był jedną z aren EURO 2012 pozwoliło z kolei poznać zasady funkcjonowania i wyposażenie stadionu. W ramach programu kulturalnego przygotowano wyjazd i zwiedzanie Krakowa, a także Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Nasi goście odwiedzili też Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Swoją obecnością szkolenie zaszczycili m.in.:
- Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy,
- nadbryg. Marek Rączka - Śląski Komendant Wojewódzki PSP,
- st. bryg. Marek Chmiel – Komendant CS PSP w Częstochowie,
- płk Docent Borys Bolibruch – Dziekana Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia,
- płk dr Olga Menszikova, wykładowca Ochrony Ludności,
- dr Roman Jaworski, odpowiedzialny za medycynę katastrof,
- docent Oksana Powstyn,
- płk Stanisław Słyż – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy,
- st. bryg. Zbigniew Hibner - Komendant Miejski PSP w Częstochowie.
Delegacji Ukraińskiej przewodniczył płk Borys Bolibruch - Dziekan Wydziału Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Ochrony Życia w Lwowie .
Na ciekawostkę zasługuje fakt , że wśród osób biorących udział w szkoleniu znalazły się 4 kobiety .
W trakcie szkolenia strażacy z Polski i Ukrainy mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat różnic w ratownictwie w ich krajach. Zajęcia prowadzili pracownicy CS PSP: bryg. Jan Kołdej – Fizykochemia Spalania, bryg. Roman Klecha - Dowódca JRG – Taktyka Działań Gaśniczych, mł. bryg. Marek Poterek - Taktyka Działań Ratowniczych – ratownictwo chemiczno – ekologiczne, mł. bryg. Tomasz Zasępa - Taktyka Działań Ratowniczych – ratownictwo chemiczno – ekologiczne, st. kpt. Artur Ankowski- Taktyka Działań Ratowniczych - ratownictwo chemiczno – ekologiczne, st. kpt. Mariusz Przygoda – Rozpoznawanie Zagrożeń, st. kpt. Jarosław Wojtania - Ratownictwo Medyczne